Search
  • מעין אריה

על תכניות שילוב ותפקיד המשלב/ת

Updated: Sep 1, 2020


תכנית שילוב / תכנית טיפול ביתית הינן מערך טיפולי המורכב לרוב מצוות מטפלים וממנחה שילוב. התכנית מיועדת בדרך כלל לפעוטות, ילדים ולמתבגרים המאובחנים עם קשיים שונים ומגוונים ובכללם עיכוב התפתחותי קל עד משמעותי, לקויות תקשורת ואוטיזם וכן קשיים התנהגותיים ורגשיים שונים.

התכנית לרוב מתמקדת בקידום תחומי הקושי השונים בחייו של המטופל הכוללת התייחסות לתחומי ההתפתחות השונים: מיומנויות שפה ותקשורת, כישורי חיים, מיומנויות סנסו-מוטוריות, תפקודי קשב, ריכוז ותכנון, יכולות משחק, דפוסי התנהגות ורגש וכישורים חברתיים ושילוב יחידני במסגרות חינוך רגילות.


מנחת התוכנית היא המנהלת המקצועית בתכנית הקידום והשילוב של הילד - Case Manager, האחראית לריכוז, הדרכה ואינטגרציה בין כל הגורמים המעורבים בתכנית (אנשי טיפול מקצועי, אנשי צוות חינוכי, משלבים/תרפיסטים/חונכים וכן ההורים). בדרך כלל מנחת התכנית הינה בעלת הכשרה באחד מהתחומים הבאים: פסיכולוגיה, קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק, חינוך, ניתוח התנהגות ועוד. לא כל איש מקצוע מהתחומים הללו יכול להיות מנחה שילוב, שכן על המנחה להיות בקיא בעולם השילוב כולל ניסיון פרקטי בשטח בשילוב וקידום ילדים במסגרות החינוך ובתכניות ביתיות. הכשרה זו מצריכה הבנה תיאורטית ומעשית אודות עולם התפתחות הילד כפרט וככלל והתנהלות מסגרות חינוך, ונדרשות יכולות בינאישיות גבוהות וידע מקצועי להדרכת צוותים חינוכיים וטיפוליים, וכן - הדרכת הורים. על מנחת התוכנית להפגין יכולות ניהול גבוהות, ארגון וסדר, שימור ופיתוח ידע בתחומי התפתחות תקינה של ילדים ומתבגרים.


למנחים שונים גישות הנחיה שונות; מודלים אשר מנחים את הגישה הטיפולית נחלקים כיום בתחום לזרמים מגוונים ובמרכזם גישות התנהגותיות (ABA) וגישות התפתחותיות-רגשיות (DIR). גישות אחרות כגון RDI ו-ESDM הינן חדשות יותר ומשלבות טכניקות מעולמות שונים. תכנית קידום אופטימלית הינה תכנית אינטגרטיבית: בתכניות מקצועיות, על המנחה להיות מיומן ומנוסה בגישות השונות על מנת להתאים את השיטות והכלים הטיפוליים למאפייניו וצרכיו הייחודיים של הילד וסביבתו, ולא להפך.

יותר מכל, חשוב שההורים יתחברו לגישה הטיפולית בה הם בוחרים לתכנית השילוב, מתוך הכרות והבנה של הצרכים והנטיות של ילדם. בין אם נטיית ליבכם הינה בגישות הרגשיות, ובין אם בהתנהגותיות, נקודת המוצא המשותפת לכל תהליך קידום של ילדים הינה הבנה מעמיקה בהתפתחות הילד. בטרם בחירתכם במנחה שילוב, בקשו להבין את הרקע המקצועי שלו בתחום ההתפתחותי של ילדים.

תפקידם של המשלבים / החונכים הטיפוליים / התרפיסטים בתכנית השילוב, הינו להוציא לפועל בסביבתו הטבעית של הילד תכנית שילוב / תכנית ביתית. מערך תכנית אופטימלי, בנוי כך שהמטרות לעבודת השילוב/החונכות הינן אחידות עם המטרות של אנשי המקצוע הטיפולי של הילד: קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, פסיכולוגית ועוד. כך, באמצעות הדרכה, הנחיה ותיאום בין הגורמים על ידי מנחה שילוב מיומן, הכלים הנרכשים בחדר הטיפולים מוכללים לסביבתו הטבעית של הילד ומשרתים אותו בחיי היומיום. בתכנית שילוב מקצועית, נוצרים רצף ואחידות 'בית-טיפול-מסגרת חינוכית', המספקים לילד את התנאים האופטימליים לרכוש, להכליל, לשכלל ולהטמיע כישורים ויכולות שונות, כמו גם אסטרטגיות ודפוסים מסתגלים ויעילים בתחומי חייו השונים.


אחריות זו של הצוותים הטיפוליים (משלבים וכו') האמונים על קידום הילד בסביבתו הטבעית, מצריכה יכולות גבוהות בתחום הטיפולי והחינוכי וגישה לעולם הילד, כולל הבנה בהתפתחות ילדים. לא זאת בלבד, עליהם להפגין יכולות גבוהות של כישורים בינאישיים בעודם מתנהלים מול צוותי חינוך שונים בתוך מערכת מסועפת ומאתגרת עבור הילד עם הצרכים המיוחדים. מכך נגזר, כי תפקיד המשלב/החונך הינו תפקיד מפתח בקידומו של הילד בסביבת חייו היומיומית. זאת, כמובן בשיתוף פעולה עם אנשי המקצוע הטיפולי, הצוותים החינוכיים בחייו של הילד והחשובים מכל - המשפחה. ככאלו, על המשלבים והחונכים להיות אנשי מקצוע איכותיים ומוכשרים לקידום ילדים. מתוך ההבנה העמוקה של חשיבות איכות ומקצועיות המשלב בתכנית הקידום של הילד, מרכזנו הקים מיזם ייחודי בתחום לגיוס, השמה, ליווי והכשרת משלבים. למרכזנו מעל ל-200 משלבים איכותיים ומסורים המתמחים בקידום ילדים. מטרתנו, למצב את מקצוע השילוב כמקצוע טיפולי-חינוכי מוכר ותקף לקידום ילדים ולהכשיר אנשי מקצוע מיומנים בתחום.


על תהליך השילוב ותפקיד המשלבת

כאמור, שילוב הוא תהליך בו ילד עם צרכים מיוחדים משתלב במסגרת חינוכית לילדים עם התפתחות תקינה בני גילו, לרוב עם סיוע מקצועי של משלבת. במקרים בהם הילד מתחנך במסגרת חינוך מיוחד, השילוב בחברת בני גילו יכול להיעשות בסביבת מגוריו בשעות אחה"צ. בתהליך השילוב, ניעזר בדמות השילוב, בילדים, בצוות החינוכי ובסיטואציות השונות כדי לקדם את הילד לעבר עצמאות תפקודית ועל מנת ללמד, להמחיש ולרכוש מיומנויות חסרות או לקויות – תקשורתיות, חברתיות, התנהגותיות, רגשיות, סנסו-מוטוריות ועוד. תפקיד המשלבת, לקדם את הילד בסביבה החינוכית והחברתית, תוך מקסום וייעול הקשר שלו עם הגורמים בסביבתו: הילדים, הצוות החינוכי, ההורים וכן עם הסביבה הפיזית.

בתהליך השילוב משתתפים גורמים רבים שיכולתם להתנהל כמערכת שיתופית ואחידה משפיעה על הצלחת השילוב. התקשורת, התיאום ושיתוף הפעולה בין ההורים, הגננת, הסייעות, מנהלת הגן והמשלבות הינם גורמי מפתח בהצלחת השילוב. תפקיד מנחת השילוב הינה לייצר מערכת מתואמת ומסונכרנת, אתגר מרכזי ומהותי בתכניות שילוב. במצב אופטימלי, נצפה כי המשלבת תיצור ותבסס יחסי אמון איתנים ויציבים למול ההורים והדמויות החינוכיות במסגרת המשלבת. יחד עם זאת, כחלק מהתהליך הרגיש והמורכב של שילוב הילד בעל הצרכים המיוחדים במערכת החינוך הרגילה, עולים מצבי קונפליקט, דילמה או אפילו משבר סביב השילוב של הילד והם עשויים לאיים על יחסי האמון שיווצרו או נוצרו בין המשלבת לצוות. על כן, כבר בתחילת תכנית השילוב, יש לתאם ישיבות רב מערכתיות במסגרת החינוכית, בנוכחות ההורים והמשלבת במטרה לבצע הגדרת תפקידים ותיאום ציפיות לשיתוף הפעולה בתכנית. במצבי משבר, על מנחת השילוב, כמו גם אנשי המקצוע המטפלים בילד ללוות ולסייע במציאת פתרונות מותאמים ומגשרים. זאת, תוך שמירת היחסים בין המשלבת לצוות הנוכחי, וכן בנוכחות ותמיכת ההורים בישיבות משותפות עם אנשי המערכת.


לאחר שנוצרה קרקע יציבה ליישום תכנית השילוב, המשלבת פנויה לקדם את הילד על פני תחומי ההתפתחות השונים, בהתאם לתכנית שהוגדרה. המשלבת אשר מלווה את הילד לאורך היום בגן הילדים או בבית הספר חווה את העולם 'מנקודת מבטו' ומהווה גורם אינפורמציה והתערבות משמעותי בקידום הילד. תפקידה מורכב ומעניין ועליה לפעול בתבונה ויצירתיות על מנת ליישם את תוכנית הטיפול על הצד הטוב ביותר. נוכל לפגוש משלבת שהליווי והתיווך שלה עבור הילד הינו צמוד וקרוב על מנת לסייע לו בעשייה החינוכית והחברתית בגן, ונוכל לפגוש משלבת שכלל אינה צמודה לילד המשולב ובאמצעים נכונים ועקיפים תורמת להצלחתו של תהליך השילוב, הכל בהתאם ליכולותיו של הילד. אופן ומידת הליווי, התיווך והסיוע של המשלבת לילד יגדירו האם השילוב יהא סמוי או גלוי, כמו גם החשיפה שלה אל מול הילד המשולב וסביבתו.

בין אם גלוי ובין אם סמוי, מטרתה של המשלבת בראש ובראשונה, לסייע לילד לרכוש ולהטמיע את המיומנויות החסרות לו על מנת לתמוך בהתקדמותו לעבר תפקוד עצמאי ככל הניתן. על כן, ישנה חשיבות עליונה ביכולת המשלבת להקנות את המיומנויות השונות באמצעות היותה "צל", ולא "קביים".


על המשלבת לאורך היום, ליישם את תוכנית הטיפול שנבנית בשיתוף עם מנחת השילוב, להיות בקשר רציף ויעיל עם הגננת והסייעת או המורה והצוות החינוכי ולדאוג לכך שיתנהל הילד ויתנהלו מולו כמו שאר הילדים בקבוצה. תפקיד המשלבת להקנות כישורים להתמודדות עצמאית עם אתגרים תקשורתיים, התנהגותיים, אקדמיים וחברתיים אך גם להיות שם לסייע בהוצאה אל הפועל, באתגרים בדרך להשלמת המשימה. כמו כן המשוב המיידי המתקבל מהמשלבת או מאשת צוות החינוך בעידודה של המשלבת, חשוב מאוד בתהליך, שכן הוא נותן כוח לילד להתמודד, ומאפשר צמיחה והתקדמות מתוך החיזוק הסביבתי מהדמויות המשמעותיות לו.


להלן מספר תחומי אחריות של המשלבת בתכנית השילוב:

- הכנת הילד מראש לפעילויות על ידי הטרמה ועזרי סדר יום, בתחילת יום ולאורכו במעברים, וכן בהכנה לשינויים.

- תיווך הוראות הצוות החינוכי על מנת לשפר הבנתן ויישומן (לחזור על דברי הגננת, ללחוש לילד באוזן)

- תיווך צרכי וקשיי הילד לצוות החינוכי (הפניית תשומת לב ומתן אסטרטגיות להתמודדות)

- התאמת והטרמת חומרי הלימוד לרמת הילד

- הקנייה של נורמות התנהגותיות וחברתיות

- זיהוי ועידוד תחומי חוזק ועוגנים של הילד שמקדמים מוטיבציה ללמידה / לאינטראקציה חברתית

- סיוע בוויסות החושי על ידי קביעת פעילויות מובנות והפסקות לאורך היום

- סיוע בפיתוח אסטרטגיות לוויסות וניהול עצמי (פירוק משימות למספר מטלות מדורגות, יומנים, עזרים)

- איתור מראש של מצבים קשים והכנת הילד לקראת ההתמודדות המשותפת עימם

- יזימת חונכות עמיתים לקידום אקדמי / קיום קבוצות למידה קטנות

- סיוע בפיתוח יכולות פתרון בעיות

- שימוש מודל לחיקוי בתחומי הלמידה ובתחומי התקשורת והאינטראקציה החברתית

- שכלול מיומנויות המשחק של הילד באמצעות משחק משותף / משחק עם עמיתים

- יצירת אינטראקציות חברתיות וסיוע ביוזמה והענות חברתית ותקשורתית

- יצירת סיטואציות חברתיות בהתאם לתחומי העניין / החוזק של הילד (לימוד קבוצת הילדים משחק שהילד אוהב)

- תיווך הילד לסביבת הילדים המשלבת (נירמול התנהגויות חריגות, קידום הכלת השונה)

- שימוש בסיפורים חברתיים ללימוד חוקים חברתיים / לקידום תחומי התפתחות שונים (כגון גמילה)

- קיום קבוצת מיומנויות חברתיות סביב פעילויות מהנות

- מדהה את הנוכחות והקרבה לילד במצבים מגוונים

- דיווח שוטף לגורמים המקצועיים וההורים אודות התקדמות הילד

- השתתפות בישיבות צוות חינוכי וקבלת הדרכה מקצועית


לסיכום, למשלבת תחומי אחריות רבים ומגוונים, ויותר מכל על המשלבת להיות אישיות חמה, מסורה, אחראית, אוהבת, בעלת פתיחות, גמישות ויצירתיות רבה בתהליך התפתחות מורכב ומעניין.

החוזקות, הקשיים, ההצלחות והאתגרים שבתהליך השילוב מוחזקים לאורך התכנית תחת הדרכה והנחיה, וצעד צעד, לבנה לבנה, בתקשורת ושיתוף פעולה הילד בונה את יכולותיו ומשתלב בקהילה שמגלה הבנה ופתיחות לצרכיו האינדיבידואליים. זהו לכולנו, שיעור בקבלה וסובלנות.


צפו בהרצאה שלנו על 'שילוב נכון' במסגרת אלו"ט (מרצה - מעין אריה, מנהלת מרכז מעיינות שילוב)האם ילדכם זכאי למשלב/ת / חונכ/ת אישי/ת?

במסגרת חינוכית, זכאות למשלבת (סייעת אישית/תומכת לימודית) ניתנת לילדים בעלי צרכים מיוחדים מגילאי 3-18 שנים במערכת החינוך המאובחנים עם אחד (או יותר) מהקשיים הבאים, כאשר היקף השעות שניתן לכל ילד נקבע לפי רמת תפקודו: 

משותקי מוחין ובעלי נכויות - תלמידים עם מוגבלויות פיזיות קשות 

עיוורים ולקויי ראייה 

תלמידים על הספקטרום האוטיסטי

תלמידים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית 

תלמידים בעלי קשיים נפשיים

תלמידים שיש להם תסמונות ומחלות נדירות והזקוקים להשגחה מתמדת על פי האישורים של המוסד לביטוח לאומי  


כמו כן, ישנה זכאות לשעות חונכות אחה"צ במקרים שונים.

לקריאה נוספת אודות הזכויות שלכם, פנו לפורטל הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

​וכן, צפו בהרצאה מטעם אלו"ט אודות זכויות תלמידים בשילוב יחידני


מחברת המאמר: מעין אריה - M.A. פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכותרפיסטית גופנית

© כל הזכויות שמורות

4,645 views0 comments