קבוצות מיומנויות חברתיות בשילוב ספורט וכדורגל

 

 

 

 

 

הקבוצות מתמקדות בחיזוק שני תחומים מרכזיים בעולמם של הילדים: מיומנויות גופניות וכן, מיומנויות חברתיות. הפעילות הספורטיבית החברתית אשר סובבת סביב קבוצת כדורגל אך כוללת גם התעמלות אתגרית ומשחקי חברה, מתרחשת בתוך סביבה טיפולית, מעצימה ומוחזקת המאפשרת לילד לרכוש, לחזק ולפתח כלים ומיומנויות הן בתחום הגופני, והן בתחום הרגשי-חברתי:

 • פיתוח תנועתיות, קאורדינציה וגמישות

 • רכישת ושכלול מיומנויות ספורט וכדורגל

 • פיתוח כישורי תקשורת, שיח וחברה

 • פיתוח מיומנויות וויסות רגשי, התנהגותי וניהול עצמי

 • יצירת קשרים חברתיים עם בני הגיל

 • פיתוח תחושת שייכות לקבוצה משמעותית

 

הפעילות הספורטיבית בקבוצות החברתיות, בראש ובראשונה מאפשרת לילד לפתח ולשכלל את המיומנויות הגופניות שלו, אך לא רק; מעבר להשפעה החיובית שנודעה לפעילות גופנית על הבריאות הגופנית, מחקרים רבים מראים כי הפעילות הספורטיבית מהווה פעילות מווסתת ומרגיעה התורמת לשיפור ההרגשה ומצב הרוח הכללי, משפרת את הדימוי העצמי, מפחיתה מתחים נפשיים ואפילו משפרת את היכולות הקוגניטיביות. לפעילות גופנית בקרב ילדים המאובחנים עם הפרעת קשב חשיבות יתרה, שכן היא הוכחה כמשפרת התנהגות, ויסות רגשי, ואפילו זיכרון.

 

בפן החברתי, פעילות גופנית במסגרת קבוצתית מהווה נתח גדול מחיי היומיום של הילדים, הן בהפסקות והן בשעות אחר הצהריים, ומעצימה במידה רבה את כישוריהם החברתיים, כמו גם מסייעת להם להשתלב טוב יותר בחברת בני גילם. הפעילות הספורטיבית בקבוצה החברתית במרכז שלנו, מדמה באופן האופטימאלי ביותר את חיי היומיום של הילד ומסייעת לו לרכוש כישורים במסגרת בטוחה ומוגנת, הן ברמה המניעתית על ידי הקניית כלים ואסטרטגיות לפיתוח קשרים חברתיים והשתתפות בקבוצה והן ברמת ההתערבות המיידית:

הפעילות הספורטיבית הקבוצתית מזמנת אתגרים שונים המביאים לידי ביטוי את הדפוסים הגופניים, החשיבתיים, הרגשיים, החברתיים וההתנהגותיים שבהם מחזיק הילד. ליווים והנחייתם של אנשי מקצוע מומחים ומנוסים מאפשרת התערבות מיידית

("בזמן אמת") המקנה לילד אסטרטגיות התמודדות וכלים פרקטיים ליצירת דפוסים מסתגלים ויעילים; באמצעות תרגול מובנה וספונטני של כלים מעולם הספורט והטיפול הרגשי-התנהגותי, נקנה לילד אסטרטגיות לוויסות עצמי, גופני, רגשי, חברתי והתנהגותי - כישורי תכנון והתארגנות תנועה והתנהגות, פיתוח דפוסי חשיבה מקדמים וזיהוי דפוסים מצמצמים, כישורי ניהול משא ומתן, התמודדות עם ניצחון והפסד, שיתוף פעולה, יצירת השתייכות, משחקי תפקידים בקבוצה (מוביל, מובל), זיהוי ומודעות לרגשות של העצמי והאחר, כבוד לאחר, נשיאת תסכולים ודחיית סיפוקים, פתרון בעיות וקונפליקטים, ניתוח מצבים חברתיים, יוזמה והענות תקשורתית וחברתית, הצטרפות למשחק ועוד.

באמצעות מפגשי הדרכות הורים המובנים כחלק אינהרנטי מהתכנית הטיפולית של הילד, יוקנו להורים הכלים והמיומנויות הנלמדים בקבוצות. כך, באמצעות ההורים, שהינם סוכני השינוי המשמעותיים בחייו של הילד, יוכל הוא להפנימם, להטמיעם ולהכלילם לסביבתו הטבעית.

התנסות זו, הכוללת שכלול מיומנויות כדורגל ופיתוח תחושת השתייכות לקבוצת זהות משמעותית, ואשר נעשית בליווי אישי, הוליסטי ומקצועי של כל ילד וילד, מספקת לילד חוויה חיובית ומעצימה התורמת לביטחונו העצמי. 

 

לקריאה נוספת אודות חשיבות המיומנויות החברתיות לחץ כאן.

 

 

"אין איש שלא ירגיש בשמים אם יש לו בלון. מנופח כמובן"

(פו הדב, א.א. מילן)

על המפגשים:

 • הקבוצות מיועדות לילדים מגילאי הגן ועד גילאי בית הספר היסודי, בחלוקה לפי קבוצות גיל.

 • המפגשים מתקיימים בקבוצות קטנות ומיועדים לילדים אשר מתמודדים עם קושי חברתי ו/או קושי בדימוי הגופני.

 • הקבוצות נפתחות עם תחילת שנת הלימודים, במגרש ירוק ופסטורלי בלב קיבוץ געש בשרון (20 דק' מת"א). 

 • סדרת מפגשים מורכבת מ-16 מפגשים, יש אפשרות להמשיך לסדרות נוספות. 

 • הקבוצה נבנית, מפוקחת ומלווה לכל אורך הדרך על ידי אנשי צוות טיפול רב מקצועי עם ליווי, הסתכלות ומעקב מערכתיים ורב תחומיים לניטור התקדמותו של כל ילד וילד בתחומי התפקוד השונים.

 • בתהליך הכניסה לקבוצה מתקיים מפגש הכרות של הצוות המקצועי עם ההורים והילד, בו אנו מגדירים את המטרות הטיפוליות והתאמת התכנית האישית של הילד, כמו גם התאמת הקבוצה. עדכון שוטף של המטרות וההתקדמות האישית מתבצע לאורך כל התהליך. במידה ובמפגש ההכרות, מתקבלת החלטה משותפת כי אפיק הטיפול הנוכחי אינו מותאם לקשייו של הילד בנקודת הזמן הנוכחית, אנו מפנים לטיפול שאנו מתרשמים שמתאים יותר עבור קשייו של הילד. טיפול שכזה עשוי להיות אימוני ספורט פרטניים עם איש טיפול נפשי מקצועי, כהכנה לכניסה לקבוצה.   

 • במסגרת התכנית מתקיימות פגישות הורים להטמעת המיומנויות והכישורים הנלמדים, ומוענק ליווי וייעוץ שוטף למשפחת הילד לאורך כל התהליך. בנוסף, ישנו ליווי מערכתי הכולל קשר של המנחים מול הגורמים החינוכיים/טיפוליים בחייו של הילד (צוותי חינוך, אנשי טיפול, משלבים, חונכים ועוד) להכללת התכנית הטיפולית לחיי היומיום.

 • במפגש ההורים האחרון בסדרת מפגשים, נבחנת התקדמות הילד והשגת המטרות הטיפוליות, ונערכת חשיבה משותפת שמובילה להחלטה האם נכון להמשיך את התהליך בקבוצה או לסיימו. לילדים אשר סיימו את התהליך בקבוצה בהצלחה, תינתן האפשרות להשתלב בקבוצת כדורגל "רגילה" בהנחיית מדריך כדורגל שהינו מהעולם הטיפולי.

הצוות המקצועי:

מעין אריה - מייסדת ומנהלת "מרכז מעיינות". בוגרת תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית ומטפלת מוסמכת בפסיכותרפיה גופנית, יזמית, יועצת ומנחה בתחומי השילוב, המיומנויות החברתיות והתפתחות הילד. 

בעלת ניסיון של מעל עשור בליווי, יעוץ, הנחיה והדרכה בתחום השילוב, האימון והטיפול בילדים. 

יוסי אבוקסיס - מאמן כדורגל מוסמך מטעם בית הספר למאמנים ומדריכים בווינגייט. בעלים ומאמן הבית ספר לכדורגל "גול השרון", לילדים בגילאי הגן ועד כיתה ו' בקיבוצים: געש, שפיים ויקום, מזה כ-10 שנים. בנוסף, מאמן כדורגל מזה כ-5 שנים בביה"ס "א.ד.מ וסביבה" בקיבוץ געש, ובשנה האחרונה מאמן בפנימיית "בן-יקיר" לנערים בגילאי ז'-יב'. בעברו יוסי שיחק בקבוצת ”בני יהודה תל אביב" מקבוצת הילדים ועד לקבוצת הבוגרים, כמו כן שיחק בנבחרות הנוער והאולימפית של נבחרות ישראל. במהלך שנותיו כשחקן ומאמן, צבר ניסיון רב בעבודה עם ילדים ונוער, בגישת אימון של העצמה . עיקר תפיסתי וגישתי היא העצמה, התפתחות חברתית וגופנית, ובניית הדימוי העצמי והביטחון דרך המשחק.

  

     הזכויות שמורות למעין אריה 

תמונה יוסי_edited.jpg
לוגו גול השרון.png
מעיינות2.jpg
Maayani (002).jpg
depositphotos_95348232-stock-illustratio